Престижно участие на Националната ПГГС „Христо Ботев“ – гр. Велинград в XXVII-та Международна конференция „Управление и устойчиво развитие“

Екипът от Националната ПГГС „Христо Ботев“ – гр. Велинград с председателя на организационния и научен комитет на конференцията, проф. д-р Иван Палигоров (в средата)

Екип от Националната ПГГС „Христо Ботев“ – гр. Велинград бе сред участниците на XVII-та Международна конференция „Управление и устойчиво развитие“. Научният форум, организиран от Лесотехнически университет – гр. София, се проведе от 21 до 23 март 2025 г. на територията на УОГС „Георги Аврамов“ – с. Юндола.

По време на международната конференция бе представен доклад на тема „ПРИРОДЕН ПАРК „ТАМАДАБА“ – ЦАРСТВОТО НА ГОРИТЕ ОТ КАНАРСКИ БОР (PINUS CANARIENSIS C.SM.) В ГРАН КАНАРИЯ, ИСПАНИЯ„. Автори на презентацията, която впечатли научната аудитория, бяха Петко Шуманов и Деян Сакалийски – ученици от XI клас на Националната ПГГС „Христо Ботев“. Техни научни ръководители на форума бяха преподавателите им д-р инж. Филип Устабашиев и инж. Вергиния Иванова.

В своето изложение, талантливите Петко и Деян представиха богата информация, посветена на Природният парк „Тамадаба“, разположен на остров Гран Канария, Испания. Освен това авторите на доклада запознаха присъстващите с един много интересен дървесен вид от род Борове (Pinus) – ендемичният за Канарските острови, канарски бор. Видът е емблематичен за района на парк „Тамадаба“, защото заема площ от около 2000 хектара от общата територия на парка, възлизаща на 7538,6 хектара. Важен акцент бе и високата степен на пожароустойчивост на канарския бор, който има способност да оцелява и при мащабни пожари, каквито на територията на Гран Канария не липсват.

Интересът към темата на доклада от страна на двамата възпитаници на Националната ПГГС „Христо Ботев“ – гр. Велинград не е случаен. Те бяха част от групата от 20 класирани за участие ученици в проект „УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ НА ФЛОРАТА И ФАУНАТА В ЮЖНИ И ТРОПИЧЕСКИ ОСТРОВНИ РЕГИОНИ“, финансиран по програма „ЕРАЗЪМ +“. По тази линия Петко и Деян натрупаха ценен едномесечен практически опит на испанска земя през м. ноември 2024 г., който ги вдъхнови да разработят и представят своя интересен доклад.

В края на презентацията им, двамата млади автори отправиха своите огромни благодарности към инж. Надежда Ганчева – ръководител на екипа, реализирал проекта в Лас Палмас, Испания, както и към научните си ръководители инж. Вергиния Иванова и д-р инж. Филип Устабашиев, които също бяха част от преподавателския състав на испанска земя.

XVII-та Международна конференция „Управление и устойчиво развитие“ събра на едно място 41 автори, включително 6 международни участници от Германия, Латвия и Камерун, както и 35 представители на български институции – 7 университета, 2 института на БАН, 2 неправителствени организации, 1 професионална гимназия, 2 бизнес организации и експерти от държавни институции като Министерството на земеделието и храните, Изпълнителна агенция по горите и Изпълнителна агенция по лозата и виното.

Научният форум, организиран ежегодно от 1999 г., предостави платформа за обмен на знания и добри практики между учени, изследователи, практици, студенти и ученици от различни области на управлението и устойчивото развитие. Конференцията даде възможност за задълбочени дискусии по ключови въпроси в областта на управлението и устойчивото развитие.

Програмата включваше представянето на 24 научни доклада и участието в тематична кръгла маса на тема „Горска политика, биоикономика, биоразнообразие, климатични промени: Предизвикателства и проблеми в България“ с модератор проф. д-р Иван Палигоров, както и дискусионен форум по проект „Подкрепа за вземане на решения за политиката и управлението на опазване и възстановяване на горското биоразнообразие в Европа: компромиси и полезни взаимодействия във връзката между горите, биологичното разнообразие, климата и водите (BIOCONSENT)“.

Коментари:

коментара