Преподавател в Националната ПГГС „Христо Ботев“ – гр. Велинград защити успешно докторска дисертация

Д-р инж. Филип Устабашиев е най-новият носител на образователната и научна степен „доктор“ на Институт за гората при Българската академия на науките. Уважаваният преподавател по професионална подготовка в Националната ПГГС „Христо Ботев“ – гр. Велинград успешно защити докторската си дисертация на тема „Растеж и производителност на естествените гори от черен бор (Pinus nigra Arn.) в Северозападни Родопи“.
Публичната защита на д-р инж. Филип Устабашиев се състоя на 25.09.2024 г. в зала „Акад. Борис Стефанов“ на Институт за гората – БАН в София. В залата присъстваха чл.-кор. д.н. Георги Георгиев – директор на ИГ – БАН и научния секретар проф. д-р Маргарита Георгиева, а също и преподаватели от Лесотехнически университет – гр. София, сред които проф. д-р Мария Асенова – ръководител на катедра „Лесоустройство и управление“, доц. д-р Евгени Цавков – ръководител на катедра „Дендрология“, доц. д-р Илко Добричов и др. На събитието да изразят своята подкрепа към своя колега специално дойдоха и преподавателите-лесовъди от гимназията, ръководени от зам.-директора инж. Надежда Ганчева.




В своето 20-минутно изложение д-р инж. Филип Устабашиев обобщи пред аудиторията най-значимите резултати, изводи, препоръки и приноси от своето изследване. Дисертационният му труд е с общ обем от 281 страници, а авторът е използвал внушителните в количествено отношение общо 343 литературни източници.


Назначеното петчленно научно жури по процедурата бе председателствано от доц. д-р Георги Хинков – ръководител на секция „Лесовъдство и управление на горските ресурси“ при ИГ на БАН. За рецензенти бяха определени проф. д.н. Александър Ташев (ЛТУ – гр. София) и доц. д-р Ангел Ферезлиев (ИГ – БАН). Становища представиха проф. д-р Петър Желев (ЛТУ – гр. София) и доц. д-р Константин Колев (ЛТУ – гр. София). Общо мнение на научното жури, бе че докторантът Филип Устабашиев е работил с много усърдие и желание по темата на научния си труд, който представя задълбочени познания в областта на изследването.


По време на обсъждането с положителни лични впечатления за дисертационния труд и личността на докторанта се включи инж. Антоний Стефанов – управител на „Пролес – инженеринг“ ООД, където д-р инж. Устабашиев в периода 2007-2009 г. работи като лесопроектант веднага след дипломирането си.
След поредица от изказвания на присъстващите се премина и към окончателното явно гласуване.
Единодушно научното жури, с 5:0 положителни гласа, присъди на Филип Устабашиев образователната и научната „доктор“.

С думи на благодарност към своя научен консултант доц. д.н. Ивайло Марков, към чл.-кор. д.н. Георги Георгиев и проф. д-р Маргарита Георгиева се обърна д-р инж. Филип Устабашиев.
Огромна признателност той изрази и към проф. д.н. Христо Цаков и към покойния проф. д.н. Иван Михов, с които започва в миналото своята научно-изследователска работа в ИГ – БАН. Безспорен факт и признание е, че проф. Цаков и проф. Михов започват в миналото своя професионален път точно от Техникума по горско стопанство (днес НПГГС) „Христо Ботев“, достигайки до върховете на научното направление Лесоустройство и таксация.
Д-р инж. Филип Устабашиев отправи своите благодарности и към екипа на Националната ПГГС „Христо Ботев“, своето семейство и специално на своя брат инж. Чавдар Устабашиев.
Така след повече от 50 години, д-р инж. Филип Устабашиев в исторически план става първият щатен преподавател в гимназията, който притежава докторска степен, а следващата стъпка пред него е процедурата по придобиването на I ПКС. Докторската степен е поредното високо признание за училището ни и доказателство, че гимназията е продължител на богати и дългогодишни традиции и в научната област „Лесоустройство и таксация“.

Припомняме, че от 1.04.2019 г. Филип Устабашиев бе зачислен за докторант на самостоятелна подготовка към секция „Лесовъдство и управление на горските ресурси“ при ИГ на БАН, а негов научен консултант е доц. д.н. Ивайло Марков. Докторантурата му е в област на висше образование 6. Аграрни науки и ветеринарна медицина, професионално направление 6.5. Горско стопанство, научна специалност Лесоустройство и таксация.

Визитната картичка на д-р инж. Филип Устабашиев е повече от впечатляваща. През 2000 г. той завършва с пълно отличие и става първенец на випуска в Техникум по горско стопанство „Христо Ботев“ – гр. Велинград. През 2004 г. преминава 9-месечна професионална специализация в американската компания “G&М Landscape services”. През 2005 г. се дипломира като инженер – бакалавър по специалност „Горско стопанство“ в ЛТУ – гр. София. През учебната 2006-2007 г. е определен за носител на приза за студент на годината на името на акад. Дончо Костов за изключителни постижения в овладяването на знания в областта на аграрните науки (вкл. горското стопанство) и ветеринарната медицина на фондация „Еврика“. През 2007 г. придобива ОКС „магистър“ в ЛТУ – гр. София със специализация „Стопанисване на горите“, първенец на випуска. През 2009 г. завършва магистратура в УНСС – гр. София по специалност „Финанси“. Преди да се присъедини през 2016 г. към НПГГС „Христо Ботев“ като преподавател, работи в „Пролес – инженеринг“ ООД (2007-2009 г.) и община Велинград (2009 – 2016 г.). От 2022 г. е хоноруван преподавател към катедра „Лесоустройство и управление“ при ФГС на Лесотехнически университет – гр. София. От 2024 г. е правоспособен оценител на „поземлени имоти в горски територии“ и член на Камарата на независимите оценители в България (КНОБ). Богатият му практически опит в областта на лесоустройствените работи включва участие в инвентаризацията на 20 горскостопански единици (ДГС/ДЛС/УОГС) на територията на 10 от 16-те Регионални дирекции по горите в България. Автор на задания за изработване на горскостопански планове. Негова голяма страст е и спортната журналистика, където дебютира още на 17-годишна възраст. Притежава значителен опит в печатни и електронни издания. През 2009 г. заедно със свои съмишленици създава регионалният спортен сайт velsport24.com. Съавтор е на една книга (2011 г.).