НПГГС „Христо Ботев“ стана първото училище в община Велинград с автоматичен дефибрилатор

Националната професионална гимназия по горско стопанство „Христо Ботев“ направи огромна стъпка в осигуряването на безопасна среда за своите ученици и служители. Благодарение на Фондация „Лазар Радков“, училището ни вече разполага с ултрамодерен автоматичен външен дефибрилатор. С това дарение НПГГС „Христо Ботев“ се превръща в първото учебно заведение в община Велинград, което получава и внедрява тази ценна медицинска техника.
Дефибрилаторът е високотехнологично, животоспасяващо медицинско устройство. То подава контролиран електрически импулс към сърцето, за да възстанови нормалния му ритъм в случай на внезапен сърдечен арест или опасна и внезапна аритмия. В критични ситуации всяка секунда е от решаващо значение, а наличието на подобна техника на място може да спаси човешки живот преди пристигането на спешна помощ.
За да бъде техниката максимално полезна, екипът на гимназията премина специализирано практическо обучение за работа с уреда. Обучението беше водено от двама изключителни лектори Цвятко Луджев и студентката по медицина Ина Сталева.
Историята на Цвятко Луджев е истински пример за кауза и отдаденост. Той е бивш командос от специалните части с редица опасни мисии в чужбина, който осъзнава, че истинското му призвание е да помага и да спасява човешки животи. Днес той е сертифициран парамедик и съвместява спасителната дейност с отговорностите си като кмет на с. Ивайло – едно от най-големите села в община Пазарджик.
Активната обществена дейност на Цвятко Луджев го свързва с Националната ПГГС „Христо Ботев“. Преди време той преминава в гимназията специализиран курс за работа с моторни триони. Професионализмът тук го впечатлява дълбоко. Училището силно го впечатлява не само с богатата си материална база, а и с изключителния екип от преподаватели и вдъхновяващата среда за работа.
Новата придобивка беше официално приета от инж. Надежда Ганчева, заместник-директор на Националната ПГГС „Христо Ботев“. Тя изрази огромната признателност на цялото училище към Фондация „Лазар Радков“ и обучителите за благородството и грижата за здравето на нашите деца. Училищното ръководство вярва, че сигурността е в основата на доброто образование, и благодари на дарителите за гласуваното доверие!




