НПГГС „Христо Ботев“ – Велинград отбеляза тържествено 2 юни – Деня на Ботев и на загиналите за свободата на България

На 2 юни Националната професионална гимназия по горско стопанство „Христо Ботев“ – Велинград сведе глава в знак на признателност пред подвига на Христо Ботев и всички герои, отдали живота си за свободата и независимостта на България. Училищната общност отбеляза Деня на Ботев с емоционално и въздействащо тържество, изпълнено с чувство на преклонение, родолюбие и уважение към националната ни памет.
Кулминация на събитието беше откриването на паметна плоча, посветена на великия български революционер и поет Христо Ботев. Плочата е дарение от г-н Александър Велибашев – родител на ученика Александър Велибашев от 8. „Б“ клас. Благородният жест бе посрещнат с искрена благодарност от цялата училищна общност и ще остане траен символ на почитта към делото на Ботев и българските герои.
В своето слово директорът на НПГГС „Христо Ботев“ – Велинград, г-н Георги Янчев, подчерта значението на историческата памет и необходимостта младите хора да пазят и предават националните ценности на следващите поколения. В знак на признателност за направеното дарение той връчи благодарствен адрес на г-н Александър Велибашев.
Тържеството премина в атмосфера на уважение и преклонение пред саможертвата на героите, които са отстоявали свободата на България. Ученици и учители заедно сведоха глави пред паметта на Ботев и неговите четници, доказвайки, че делото им продължава да живее в сърцата на младите поколения.
С откриването на паметната плоча НПГГС „Христо Ботев“ – Велинград още веднъж показа, че съхраняването на историческата памет и възпитаването на родолюбие са неизменна част от мисията на училището, носещо с гордост името на великия български революционер.






























