Националната ПГГС „Христо Ботев“ – гр. Велинград се включи активно в залесителната кампания „Вкоренени в бъдещето“ на ЮЦДП – гр. Смолян

С грижа към природата и бъдещите поколения, с висока степен на отговорност, вдъхновение и професионализъм, екип от учители и ученици от Националната ПГГС „Христо Ботев“ – гр. Велинград взе участие в залесителната кампания „Вкоренени в бъдещето“, организирана от Южноцентралното държавно предприятие – гр. Смолян.

Мащабната инициатива стартира в края на месец февруари и е едно от събитията, посветени на 100-годишнината на Седмицата на гората. Кампанията се провежда през целия месец март, а в нея по график се включват служители от всички 35 броя териториални поделения на предприятието от областите Пазарджик, Пловдив, Смолян и Кърджали, както и служители от регионалните дирекции. Участието на Националната ПГГС „Христо Ботев“ – гр. Велинград, която е първата образователна институция, подкрепила и участвала активно в теренните дейности по възстановяването на опожарените през август 2022 г. горски територии в Средна гора бе посветено и на 100-годишнината на висшето лесовъдско образование. Гимназията е Асоциирано училище към Лесотехнически университет, гр. София и затова вярвайки на мотото „Вкоренени в бъдещето“ се включи съвместно в инициативата с ТП „ДГС Алабак“. Предвидената за залесяване площ е 155 декара (15,5 хектара). В рамките на инициативата ще бъдат залесени 58 хиляди фиданки от видовете зимен дъб, космат дъб, атласки кедър и черен бор.

Националната ПГГС „Христо Ботев“ – гр. Велинград съвместно с ТП „ДГС Алабак“ – гр. Велинград залеси предвидените 2400 броя иглолисти фиданки от черен бор и атласки кедър в предварително определената площ в землището на с. Елшица, ГСУ „Баня“ на ТП „ДГС Панагюрище“.

Професионалният екип от гимназията бе съставен от четирима преподаватели – д-р инж. Филип Устабашиев, инж. Вергиния Иванова, инж. Ирина Ачева и инж. Ганчо Чечев. Общо 11 ученици от 11-те класове бяха определени да вземат участие в залесяването.

Още с пристигането си в центъра на с. Елшица, групата от Националната ПГГС „Христо Ботев“ – гр. Велинград бе посрещната лично от директора на ТП „ДГС Панагюрище“, инж. Петър Тодоров. Стопанството е най-голямата горска териториална единици в обхвата на РДГ – Пазарджик. Да пожелае успешна работа на екипа от учители и ученици пристигна и кметът на с. Елшица – Митко Кочев.

Площта за залесяване от Националната ПГГС „Христо Ботев“ и ТП „ДГС Алабак“ бе част от отдел 647 „у“. В съседство на велинградската група бяха разположени служители на още две стопанства от региона – ТП „ДГС Ракитово“ и ТП „ДГС Селище“. С тях броят на участниците в кампанията „Вкоренени в бъдещето“ за деня надхвърли 70 души. Преобладаващата част от тях бяха възпитаници на Националната ПГГС „Христо Ботев“ от различни поколения.

Инж. Вергиния Иванова – преподавател по дисциплината горски култури проведе практически инструктаж на групата, а инж. Ганчо Чечев – преподавател по дисциплината механизация на горскостопанските работи акцентира върху изискванията при работа с бензиномоторен свредел.

По време на залесяването групата от ученици и учители се отличи с много добра организация, съчетана с качествено изпълнение на поставените задачи и висока производителност. Въпреки че в обедните часове атмосферните условия на открито се влошиха – заваля проливен дъжд и се появи силен страничен вятър, бъдещите млади лесовъди нито за миг не се повлияха от капризите на времето.

Висока оценка за личния труд на възпитаниците и преподавателите на Националната ПГГС „Христо Ботев“ – гр. Велинград дадоха зам.-директорът на ЮЦДП – гр. Смолян, инж. Асен Карабов и директорът на ТП „ДГС Панагюрище“, инж. Петър Тодоров, които присъстваха на терен по време на залесителната акция в землището на село Елшица. Те отправиха своите благодарности към велинградската група за отговорната и професионална работа.

Така Националната ПГГС „Христо Ботев“ – гр. Велинград остави още един жив отпечатък в горското залесително дело и пример за поколенията, който пречупен през призмата на нашето съвремие и все по-сложни обществени отношения издига авторитета и подчертава значението на лесовъдската професия.

Коментари:

коментара