Групата на НПГГС „Христо Ботев“ посети Защитена зона „Dosolo“ и Екомузей на водата
На 19 септември (Ден 20) групата от НПГГС „Христо Ботев“ – Велинград посети Защитена зона „Dosolo“ и разположения на нейна територия Екомузей на водата във връзка с изпълнение на проект „Изграждане на практически компетенции за устойчиво управление на горите“, договор 2018–1–BG01–KA102–047029, финансиран по програма „Еразъм +“ .
За втори пореден ден наш домакин бе Андреа Мориси – технически ръководител в екологичната организация „Sustenia“, която управлява 12 защитени територии в регион Болоня.
Зоната за екологично равновесие „Dosolo“ обхваща площ от 5,5 хектара. Състои се от 3 хектара водна зона и 2,5 хектара хигрофилна растителност.
В по-общ план, мрежата от канали (с площ от 55 хектара), разположена административно в община Сала Болонезе, се управлява от консорциума за рекултивация Renana. Изпълнява се основната хидравлична функция, която има за цел да задържа водите, които не се вливат в река Рено и са предназначени за агроекологична функция поради наличието на високо биологично разнообразие.
Характеристиките на района го правят подходящ, както за демонстрационни цели, така и за туристическо-рекреационни нужди.
Поради своите особености Зона „Dosolo“ е включена в мрежата Натура 2000 като Специална зона за защита с код IT4050030 и също така е неразделна част от структурата на Екомузея на водата.
Неговото предназначение е да говори за водата, науката, историята, рекултивацията и екологията.
По-конкретно, Екомузеят на водата на Сала Болонезе има за цел да разпространи знанията за всички аспекти, свързани с водния свят: технически, исторически, културни, социални и екологични. В тази област човекът се намесва от векове, управлявайки излишъците на своите реки, започвайки от река Рено, в район, който преминава от планината до равнината.
Екомузеят на водата се състои от изложбен център и система от маршрути.